• Nasz profil

          • Patron

          • Patron Jan Paweł II

            Jan Paweł II urodził się 18 maja 1920 roku w Wadowicach, w domu położonym przy kościele. Z okna Jego mieszkania widoczny był napis na kościelnym murze "czas ucieka, wieczność czeka". Jako dziecko nosił przezwisko "LOLEK''. Od pierwszej klasy podstawówki, aż do matury młody Karol był prymusem klasy i szkoły. Zwykle był chłopcem rozważnym, nie brał udziału w różnych wybrykach, ale jednocześnie był bardzo wesoły i lubiany przez kolegów. Po lekcjach biegł pędem z kolegami na podwórko, ulicę czy na boisko by grać w piłkę nożną. Lolek najbardziej lubił występować na bramce,  w czym był najlepszy. Bardzo lubił sport i turystykę, bardzo dobrze grał na gitarze. Jednak Jego dzieciństwo skończyło się bardzo szybko. Kiedy miał osiem lat zmarła Mu ukochana matka, a w wieku 13 lat brat. Po maturze rozpoczął studia polonistyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim. Wojna przerwała ich normalny tok, lecz Karol nie zrezygnował z nauki studiując dalej na tajnych kompletach, grając w teatrze amatorskim i pracując  w "Solvayu". Coraz bardziej jednak pociągała Go mistyka i kiedy po śmierci ojca pozostał sam zdecydował się odpowiedzieć na powołanie kapłańskie  i rozpoczął studia w tajnym Seminarium. 1 listopada 1946 roku Karol Wojtyła z rąk kardynała Sapiehy otrzymał święcenia kapłańskie, a w dwa tygodnie później wyjechał do Rzymu na studia w Instytucie Angelicum. Uczył się pilnie, a w wolnych chwilach zwiedzał słoneczną, bogatą w zabytki Italię.  W czerwcu 1948 roku ksiądz Wojtyła wrócił do Polski i został wikarym w Niegowici, a w marcu 1949 roku zaczął pracować w krakowskim kościele pod wezwaniem św. Floriana Następnie został profesorem KUL-u. Nie zrezygnował jednak z kontaktu z przyrodą i dalej "Wujek", jak Go nazywano, organizował z grupą młodych przyjaciół turystyczne wyprawy.
            W zimie były to narty, w lecie zaś kajaki lub wędrówki po górach. I tak było, gdy przechodził kolejne stopnie w kościelnej hierarchii, profesora, biskupa, arcybiskupa i kardynała.

            16 października 1978 roku została ogłoszona światu wiadomość - kardynał Karol Wojtyła został papieżem i przyjął imię JANA PAWŁA II. Cała Polska oszalała z radości, w kościołach biły dzwony, a ludzie na ulicach ściskali się mając łzy w oczach. Gdy w następnym roku przybył do Polski i w Warszawie wypowiedział słowa: "Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi, tej ziemi" - stało się jasne, że czasy pogardy i zniewolenia muszą odejść. W narodzie rodził się nowy duch i przybliżała się Solidarność.

            13 maja 1981 roku turecki zamachowiec Ali Agca wyciągnął broń i strzelił do papieża. Kula ominęła najważniejsze organy ciała, chociaż Agca mówił, że strzał był w 100% śmiertelny. Cały świat zamarł w oczekiwaniu i miliony ust powtarzały słowa modlitwy z prośbą o cud. I cud nastąpił; kolejne komunikaty lekarskie niosły coraz więcej nadziei. Po kilku tygodniach z kliniki Gemelli popłynęły  w świat słowa podziękowania dla Maryi za uratowanie życia i słowa wybaczenia dla niedoszłego zabójcy. Rok później Jan Paweł II złożył u stóp Maryi kulę, która go zraniła, a która obecnie jest oprawiona w koronie Matki Boskiej.

            Papież Jan Paweł II w wieku 85 lat zmarł w Watykanie 2 kwietnia 2005r. o godz. 21.37. Był to papież pielgrzym, w czasie swojego pontyfikatu odwiedził wszystkie kontynenty i kraje świata. Wszystkim narodom niósł pokój i nadzieję. Jest autorytetem moralnym naszych czasów!

            1 maja 2011 roku nastąpiła beatyfikacja Jana Pawła II.

            27 kwietnia 2014 roku Papież Jan Paweł II został Świętym!

            1 września 2017 r. Szkoła Podstawowa przyjęła imię św. Jana Pawła II