14 lutego 2018 roku klasy 2a i 3c wraz z wychowawczyniami wybrały
się na wycieczkę do Warszawy, do Muzeum Powstania Warszawskiego.
Celem wycieczki była chęć uczczenia tych, którzy walczyli i poświęcili swoje życie
za ojczyznę. Wymowna była również data wycieczki, gdyż właśnie 14 lutego 1942 roku powstała Armia Krajowa, która tak prężnie działała w czasie II wojny światowej.
Kiedy przekroczyliśmy progi muzeum, znaleźliśmy się w scenerii okupowanej Warszawy. Chodziliśmy wśród murów pokrytych dziurami po kulach, granitowym bruku, który była świadkiem tych wszystkich drastycznych wydarzeń. Trasa wycieczki,
którą przygotowała dla nas pani przewodnik, chronologicznie ukazywała nam wydarzenia minionych lat. Wszystkie sale tematyczne wzbudziły ogromne zainteresowanie naszej młodzieży.
Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Sali „Telefonów”, następnie przeszliśmy salą „Okupacja” przez ekspozycję poświęconą codziennemu życiu w okupowanej stolicy. „Państwo Podziemne” i „Godzina W” to sale, w których pani przewodnik opowiadała
nam o funkcjonowaniu Polskiego Państwa Podziemnego, akcji „Burza” i o wybuchu Powstania Warszawskiego. „Drukarnia” to miejsce, w którym mogliśmy obejrzeć maszyny drukarskie, na których przygotowywano egzemplarze prasy i książek wydawanych w czasie konspiracji.
Wśród chłopców ogromne zainteresowanie wzbudziła replika samolotu „Liberator B-24J”, za sterami którego siedział kapitan Zbigniew Szostak. Wokół samolotu mogliśmy podziwiać ciekawe eksponaty, nawiązujące do zrzutów alianckich dla Warszawy w 1944 roku. Atrakcją była projekcja filmu z lotu samolotu Liberator nad płonącą Warszawą.
Na drugie piętro wjechaliśmy windą, w której słuchaliśmy piosenek powstańczych.
Największą niespodzianką okazało się przejście kanałem. Ciemność i mało miejsca sprawiły, że mogliśmy wczuć się w przeżycia powstańców, którzy właśnie kanałami ewakuowali się pod płonącą Warszawą.
Zwiedzanie Muzeum Powstania Warszawskiego sprawiło, że wielu z nas zaczęło zastanawiać się nad ciężkim losem powstańca. Być może ta żywa lekcja historii była potrzebna, byśmy zrozumieli jak wiele poświęcili powstańcy, którzy bez wahania oddali życie w obronie ojczyzny. Ta lekcja historii pozostanie w naszej pamięci na zawsze.