W dniach 10 – 12 maja grupa młodzieży z naszej szkoły przebywała na Zielonej Szkole na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej. Podczas trzydniowego pobytu uczniowie pogłębiali wiedzę na temat Jury Krakowsko-Częstochowskiej, a także mieli wiele atrakcji rekreacyjnych i krajoznawczych.
Jura Krakowsko-Częstochowska rozciąga się w Polsce południowej od Częstochowy przez Ogrodzieniec po Kraków. Jest to przepiękna kraina o urozmaiconym krajobrazie z charakterystycznymi białymi ostańcami. Jura znana jest przede wszystkim z majestatycznych, wznoszących się na szczytach skał, średniowiecznych zamków, tworzących słynny Szlak Orlich Gniazd.
Pierwszego dnia młodzież podziwiała romantyczne ruiny XIV wiecznego zamku w Mirowie oraz odbudowany średniowieczny zamek w Bobolicach.
Największą atrakcją była wspinaczka skałkowa pod kierunkiem nauczyciela geografii p. Dariusza Swatka oraz instruktora Polskiego Związku Alpinistycznego p. Krzysztofa Rękosiewicza.
Młodzież chętnie próbowała swoich sił i możliwości na wyznaczonej trasie wspinaczkowej.
Wieczorem uczniowie wysłuchali prelekcji i obejrzeli prezentację multimedialną, polskiego alpinisty, grotołaza, przewodnika górskiego i działacza harcerskiego pana Ignacego Walentego Nendzy. Opowiadał on o jednym
z najlepszych himalaistów świata Jerzym Kukuczce.
Drugi dzień wycieczki obfitował w wiele atrakcji. Najpierw odbyły się gry terenowe w Dolinie Będkowskiej. Młodzież została podzielona na 4 drużyny i pod kierunkiem opiekunów wykonywała zlecone zadania. Poruszając się z mapą poszukiwali obiektów, które wyglądem odpowiadały skalnym formom przyrodniczym w krajobrazie krasowym.
Po wykonaniu zadań cała grupa udała się do Ogrodzieńca, aby podziwiać okazałe ruiny najpopularniejszej warowni na Jurze z XIV w. leżącej w samym jej sercu, na Górze Janowskiego. Obok zamku w Parku Miniatur uczniowie obejrzeli rekonstrukcje 17 zamków Jurajskich, z okresu ich największej świetności, pomniejszonych 25 razy od oryginałów. Po południu odbył się mecz piłki nożnej pomiędzy kadrą a uczniami. Nie zabrakło humoru i dobrej zabawy. Na zakończenie udanego dnia odbyło się wspólne ognisko z kiełbaskami, podczas którego 4 drużyny prezentowały wykonane w ciągu dnia zadania.
Ostatni dzień pobytu na Wyżynie to zwiedzanie Ojcowskiego Parku Narodowego, a w nim: Groty Łokietka, zamku
w Ojcowie, Maczugi Herkulesa i Zamku Pieskowa Skała.
Walory krajobrazowe pięknego, polskiego terenu i zdobyte umiejętności wspinaczkowe na długo zapadną w pamięci uczestników Zielonej Szkoły.
Wyjazd został dofinansowany z funduszu Rady Rodziców, za co serdecznie dziękujemy!