W dniach 10-13 X 2016 r. uczniowie wraz z nauczycielami i księdzem proboszczem parafii Św. Michała Archanioła odwiedzili miejsca związane z patronem szkoły św. Janem Pawłem II. Zwiedzanie rozpoczęło się od Krakowa, w którym prawie każdy kamień opowiada o wielkiej historii Polski i jednego z jej wybitnych synów, a naszego patrona. Przewodniczka, pani Dominika, czekała już na nas u stóp Wawelu, od którego zaczęliśmy naszą wędrówkę śladami patrona naszego gimnazjum. Dzięki komentarzom historycznym przewodnika mogliśmy poznać historię Katedry na Wawelu i znanych Polaków spoczywających w jej kryptach. Dotknęliśmy serca Dzwonu Zygmunta wypowiadając swoje marzenie, które - według starej legendy – ma się spełnić. Następnie Plantami Krakowskimi przeszliśmy do słynnego Okna Papieskiego na ul. Franciszkańskiej 3, w którym św. Jan Paweł II i jego następcy spotykali się późnym wieczorem z mieszkańcami Krakowa. Zobaczyliśmy Sukiennice, czyli jeden z najstarszych rynków w Polsce, Stare Miasto i Kościół Mariacki. Przy dźwiękach hejnału mariackiego był czas na zakupy i wzmocnienie się krakowską obwarzanką. Południe spędziliśmy w Łagiewnikach zwiedzając Centrum Jana Pawła II na Białych Morzach, gdzie w czasie wojny w kamieniołomach Solvay pracował Karol Wojtyła. Wszyscy byliśmy pod wrażeniem pięknych mozaik autorstwa ojca Marko Ivana Rupnika oraz poruszającej relikwii: sutanny ze śladami krwi, którą Jan Paweł II miał na sobie w czasie zamachu. Zobaczyliśmy także Sanktuarium Miłosierdzia Bożego oraz kaplicę z obrazem „Jezu, ufam Tobie” namalowanym wg wskazówek św. siostry Faustyny Kowalskiej. Późnym wieczorem dojechaliśmy na miejsce naszego noclegu, czyli do Kalwarii Zebrzydowskiej - miejsca, do którego mały Karol wraz ze swoim ojcem przybył po śmierci swojej mamy i prosił Maryję, aby zastąpiła mu ziemską mamę.
Drugi dzień rozpoczęliśmy bardzo wcześnie, już o 8:30 przyjechaliśmy do Wadowic, aby zwiedzić rodzinny dom Jana Pawła II, kościół parafialny i zobaczyć chrzcielnicę, w której mały Karol został ochrzczony. W miejscu, w którym „wszystko się zaczęło” nie zabrakło czasu na papieskie kremówki, o których papież wspominał
w swoich przemówieniach. W godzinach południowych dojechaliśmy do Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau. Czterogodzinne zwiedzanie dwóch obozów koncentracyjnych zostawiło w nas niezatarty ślad i potrzebę refleksji nad ogromną tragedią, którą ludzie ludziom zgotowali. Miejsce, w którym najwłaściwszym zachowaniem i komentarzem powinno być milczenie i zaduma. Kończąc zwiedzanie obozu w Brzezince niebo zaszło chmurami i zaczął padać deszcz, co jeszcze bardziej wzmocniło wymowę tego miejsca i jego przerażający charakter.
Trzeciego dnia udaliśmy się do stolicy polskich gór: Zakopanego. W drodze odwiedziliśmy Sanktuarium w Ludźmierzu, w którym znajduje się figurka Matki Bożej Królowej Podhala. Dzięki naszemu przewodnikowi siostrze Danucie mogliśmy zapoznać się z historią tego miejsca i obejrzeć film dokumentalny. W Zakopanem pierwszym miejscem, które odwiedziliśmy był dom zakonny (sióstr urszulanek) na Jaszczurówce, w którym mieszkali m.in. kardynał Karol Wojtyła, kardynał Stefan Wyszyński oraz błogosławiony ksiądz Jerzy Popiełuszko. Siostra Małgorzata zaprosiła nas do pięknej kaplicy wykonanej w góralskim stylu, opowiedziała historię domu oraz wprowadziła do pokoju muzealnego, w którym mieszkał Jan Paweł II. Następnie pojechaliśmy do Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach, które zostało wybudowane przez górali jako dziękczynne wotum za ocalenie życia Jana Pawła II podczas zamachu na Placu św. Piotra. Po wyczerpującym dniu był też czas na wytchnienie i zakup pamiątek na zakopiańskich Krupówkach.
Ostatniego dnia uczniowie naszego gimnazjum uczestniczyli w XVI Ogólnopolskiej Pielgrzymce Szkół im. Jana Pawła II na Jasnej Górze. W tym roku do Częstochowy przyjechało ok. 18 tys. uczniów, studentów oraz nauczycieli i dyrektorów z ok. 420 szkół noszących imię Jana Pawła II. Był także nasz poczet sztandarowy, który pomimo zimna i przenikliwego wiatru dzielnie reprezentował szkołę. Późnym wieczorem ok. godz. 20:00 nasz autokar zaparkował pod szkołą, gdzie czekali już stęsknieni rodzice. Pomimo zmęczenia i niedospania droga powrotna minęła nam w radości i snuciu planów kolejnej wycieczki w przyszłym roku. Dzięki poznanym miejscom nasz patron św. Jan Paweł II niewątpliwie stał się nam o wiele bliższy.
s. Zofia
Społeczność szkolna składa serdeczne podziękowania księdzu Andrzejowi Kwiatkowskiemu, Proboszczowi Parafii Św. Michała Archanioła w Nowym Dworze Mazowieckim,
za wsparcie finansowe i pomoc w organizacji wyjazdu.