Zabawa, uśmiech i moc radości – to właśnie te hasła uczyniły ubiegły piątek tak wyjątkowym. Grupa „O”B gościła w swoich progach dwie niesamowicie wesołe i pomysłowe postaci rodem z bajek – Panią Wiosnę i Miłą Czarownicę, które przybyły do dzieci z Biblioteki Pedagogicznej w Nowym Dworze Mazowieckim. Przedszkolaki wysłuchały bajki pt. „Trzy świnki”, rozpoznawały bajkowe postacie i tytuły bajek, segregowały rekwizyty charakterystyczne dla poszczególnych baśni i bajek, a także wesoło bawiły się udając ulubionych bohaterów z bajek. Ta wizyta sprawiła dzieciom wiele radości, a jednocześnie przypomniała jak ważne są bajki i dlaczego warto po nie sięgać. Serdecznie dziękujemy P. Agnieszce i P. Ani – pracownicom biblioteki pedagogicznej za ciekawe i miłe zajęcia!
Dzień Postaci z Bajek
- 7
Warsztaty z psychologiem w 2 A
W październiku i listopadzie klasa 2a uczestniczyła w warsztatach z psychologiem. Podczas pierwszego spotkania dzieci rozmawiały o pozytywnych i negatywnych emocjach, które często im towarzyszą. Uczniowie próbowali je nazwać i opisać. Otrzymali nowe sposoby radzenia sobie z silnymi stanami emocjonalnymi.
Drugie spotkanie miało na celu uczulenie dzieci na problem uzależnienia od Internetu i gier komputerowych. W czasie zajęć uczniowie klasy 2a mieli szansę na poznanie objawów uzależnienia od wysokich technologii, a także ich skutków.
Warsztaty pozwoliły dzieciom na poznanie sposobów radzenia sobie z uzależnieniem i na poszukiwanie pomocy wśród osób dorosłych.
4
Warsztaty o rozwiązywaniu konfliktów - 2 A
17 października klasa 2a brała udział w warsztatach dotyczących rozwiązywania konfliktów rówieśniczych. Dzieci dowiedziały się, że kłótnie mogą powstać z różnych powodów, ale ważne jest, aby umieć je rozwiązać nie krzywdząc drugiej osoby. Uczniowie chętnie uczestniczyli w zabawach, podczas których uczyli się w jaki sposób radzić sobie z sytuacjami trudnymi i sporami. Mamy nadzieję, że wiedza, którą uczniowie zdobyli podczas zajęć pozwoli na lepsze współdziałanie w grupie rówieśniczej.
Sylwia Wojcieszek
1 B w Miejskiej Bibliotece
Kontynuując spotkanie z biblioteką klasa 1 b 7 listopada wybrała się na wycieczkę do Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Nowym Dworze Mazowieckim. Dla większości z nich była to pierwsza taka wizyta. Pani bibliotekarka w ciekawy sposób opowiedziała uczniom o swojej pracy. Omówiła zasady korzystania z biblioteki - sposób zapisu czytelnika i wypożyczania książek. Przedstawiła księgozbiór biblioteczny, oprowadziła uczniów po jego działach, zaprezentowała nowości, poleciła książki do czytania. Z okazji niedawno obchodzonego dnia Postaci z Bajki dzieci brały udział w quizie- znajomości bajek. Mogły się wykazać swoja wiedzą na temat bajkowych postaci, rozpoznając je na pokazywanych ilustracjach oraz łącząc rekwizyty i postacie z odpowiednią bajką. Na zakończenie spotkania, które upłynęło w bardzo miłej atmosferze, uczniowie bawili się przy bajce „O czerwonym kapturku” oraz wykonali pracę plastyczną dotyczącą spełniania marzeń dla bliskiej nam osoby do wcześniej wysłuchanej bajki „O rybaku i złotej rybce”.
Tekst i foto: Magda Ners
13
Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek - lekcja biblioteczna
Dnia 06 listopada 2019 r. w Bibliotece Miejskiej w Nowym Dworze Mazowieckim odbyła się lekcja biblioteczna dla uczniów klasy I a. Motywem przewodnim spotkania była książka Justyny Bednarek - "Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek".
Na początku uczniowie wysłuchali jednego rozdziału książki i wzięli udział w grupowych zajęciach plastycznych . Zadaniem grupy było stworzenie przygód jedenastej skarpetki. Następnie Pani bibliotekarka zaprezentowała uczniom różne obrazki, które po wnikliwej obserwacji okazywało się , że przedstawiają wiele różnych rzeczy. Dzieci doszły do wniosku, że w każdym sporze zarówno jedna jak i druga strona może mieć rację. Każda ze stron patrząc na te same fakty, może postrzegać je całkowicie inaczej. Z niecierpliwością czekamy na kolejną ciekawą lekcję biblioteczną…
7
1 B w szkolnej bibliotece
Dobrą okazją do propagowania czytelnictwa wśród najmłodszych jest oczywiście wizyta w bibliotece szkolnej, dlatego też 4 listopada dzieci z klasy 1 b postanowiły ją odwiedzić. Na miejscu przywitała ich pani Hanna Twardowska, która w ciekawy i przystępny sposób opowiadała o bibliotece oraz o zbiorach znajdujących się na półkach. Dzieci zostały zapoznane ze sposobem wypożyczania książek i korzystania z księgozbioru dostępnego w bibliotece. Dowiedziały się również, jak należy zachowywać się w bibliotece. Dzieciom bardzo spodobało się szukanie różnych informacji w encyklopediach i słownikach. Dzięki temu mogły dowiedzieć się ciekawych informacji bez korzystania z Internetu, tak jak to czynili kiedyś ich rodzice i dziadkowie.
Tekst i foto: Magda Ners
8
Casting na Świętego
Z okazji zbliżającej się Uroczystości Wszystkich Świętych w naszej szkole 29.10.2019 r. został zorganizowany konkurs „Casting na świętego”, w którym uczniowie w krótkich scenkach prezentowali wybranych przez siebie świętych. Jury, w skład którego wchodzili nauczyciele naszej szkoły, oceniało wygląd zewnętrzny postaci, pracochłonność wykonania stroju, wierność odtworzenia szczegółów, pomysł, charakterystyka postaci (stopień przygotowania merytorycznego, rzeczowość prezentacji) oraz ogólne wrażenie artystyczne.
Wyniki castingu:
I miejsce: kl. 5 B (św. Jadwiga) i kl. 8 A (św. Jerzy)
II miejsce: kl. 5 C (św. Abraham)
III miejsce: wszystkie pozostałe klasy (św. Franciszek, św. Wojciech, św. Mikołaj, św. Jan Paweł II)
24
Hodowla roślin
Rozpoczęliśmy dzisiaj konkurs „Hodowla roślin”. Chętni uczniowie z klas IV-VIII otrzymali zestaw składający się z regulaminu konkursu, doniczek, ziemi do kwiatów, cebulki hiacynta oraz nasion kopru, sałaty, szpinaku lub bazylii. Zobowiązali się do prowadzenia i dokumentowania hodowli tych roślin. Co do wygrania? Ocena celująca z przyrody lub biologii oraz karta podarunkowa do Decathlonu. Konkurs jest przeprowadzony w ramach projektu dofinansowanego ze środków budżetu Województwa Mazowieckiego „Edukacja przyrodniczo-leśna uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 w Nowym Dworze Mazowieckim krokiem do zwiększenia ich świadomości w zakresie potrzeb i właściwych metod ochrony przyrody” realizowanego przez Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły Podstawowej nr 1.
3
Straż Miejska u "0" A
W dniu 28.10.2019 r. dzieci z grupy 0A odwiedziła Pani Małgosia Wójcik ze Straży Miejskiej w Nowym Dworze Mazowieckim. Pani Strażnik Miejska przypomniała o zasadach zachowywania się na drodze. Jak przechodzić przez pasy, nosić odblaski, żeby być widocznym. Reagować na nieznane osoby, które chcą nawiązać kontakt. Uczuliła jak zachować się wobec obcego psa. Na koniec spotkania dzieci otrzymały pamiątkowe odblaski w kształcie duszka oraz maskotkę misia ,,Strażnika Miejskiego”. Maskotka jest własnością grupy. Spotkanie było bardzo interesujące i dzieci już nie mogą doczekać się kolejnego.
W podziękowaniu dzieci wręczyły symboliczny bukiet kwiatów własnoręcznie zrobionych.Tekst i zdjęcia: mgr Paulina Mikiel
8
EDUKACJA PRZYRODNICZO - LEŚNA
Uczniowie z klas „0”- 8 Szkoły Podstawowej nr 1 w Nowym Dworze Mazowieckim odbyli w październiku cykl zajęć na terenie Kampinoskiego Parku Narodowego w ramach projektu „Edukacja przyrodniczo-leśna Szkoły Podstawowej nr 1 w Nowym Dworze Mazowieckim krokiem do zwiększenia ich świadomości w zakresie potrzeb i właściwych metod ochrony przyrody” realizowanego przez Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły Podstawowej nr 1, dofinansowanego ze środków budżetu Województwa Mazowieckiego. W ramach zajęć prowadzonych z udziałem Leśniczego nasi uczniowie zostali zapoznani z Kampinoskim Parkiem Narodowym, żyjącymi w nim zwierzętami i rosnącą roślinnością. Celem zajęć było zwrócenie uwagi na konieczność ochrony przyrody i poznanie różnych form ochrony oraz wpływu działań ochroniarskich na życie ludzi zwłaszcza tych mieszkających w pobliżu terenów cennych przyrodniczo. Ważnym celem zajęć było uświadomienie zagrożeń środowiska przyrodniczego i ukazanie zależności stanu środowiska od działalności człowieka.
W ramach zajęć uczniowie brali udział w grach terenowych doskonaląc swoje umiejętności pracy z mapą oraz utrwalając wiedzę i umiejętności z zakresu edukacji ekologicznej i leśnej. Mamy nadzieję, że udział w zajęciach pozytywnie wpłynął na postawę uczniów, uwrażliwił ich na piękno i walory przyrody oraz wzbudził ich odpowiedzialność za stan otaczającego nas świata. Nawiązanie bezpośredniego kontaktu z przyrodą dostarczyło również wielu pozytywnych emocji i wrażeń, które z pewnością pozostaną na długo w pamięci uczestników.
Elżbieta Żybura
202813821131912
Archiwum Aktualności