Z historią w plecaku, czyli w poszukiwaniu czasów… minionych
W terminie 10 – 12 maja 2023 r. 19 uczniów klasy VI B wraz z opiekunami zwiedzało Bydgoszcz i okolice. Program wycieczki krajoznawczo – turystycznej opracowany został tak, by przy okazji dobrej zabawy uczniowie zdobywali nowe umiejętności, poszerzali wiedzę krajoznawczą i historyczną. Okazało się, że nieznana dotąd stolica województwa kujawsko- pomorskiego skrywa niezwykłe tajemnice i perełki architektury.
Ale zanim uczniowie dotarli do miejsca docelowego, zatrzymali się w Golubiu – Dobrzyniu, by na Zamku Golubskim poczuć atmosferę średniowiecznych turniejów rycerskich. Kiedy dojechali do Bydgoszczy zaczęło się! Najwięcej emocji wzbudziło najbardziej tajemnicze i długo wyczekiwane Muzeum Mydła i Historii Brudu, jedyne takie muzeum w Polsce, gdzie oprócz zwiedzania odbyły się warsztaty, podczas których uczestnicy wykonali mydełka według własnych pomysłów. Wielkie wrażenie zrobiło, także jedyne w Polsce, Muzeum Dyplomacji i Uchodźctwa. I wreszcie Exploseum – Centrum Techniki Wojennej DAG Fabrik Bromberg – niezwykłe miejsce; dawna tajna pohitlerowska fabryka zbrojeniowa III Rzeszy ze swoimi podziemnymi korytarzami i grubymi żelbetowymi konstrukcjami zadziwiała i wprawiała w zadumę.
To z Bydgoszczy pochodził wybitny polski kryptolog Marian Rejewski, który w 1932 roku złamał kod niemieckiej maszyny szyfrującej ENIGMA, co do dzisiaj uznawane jest za jedno z największych osiągnięć kryptologicznych. To tu znajduje się największa w Europie, wykonana z brązu fontanna „Potop”, to tu znajduje się bazylika do złudzenia przypominająca rzymski Panteon, to tu wreszcie zwodowana jest legendarna Barka Lemara, na której odbyły się konkursy w rzucie kołem ratunkowym i przeciąganie liny. Kanał Bydgoski i jego muzeum rozbudzały ciekawość i dociekliwość poznawczą; pozwoliły zrozumieć działanie zapór i śluz oraz ich znaczenie w transporcie i turystyce. W czasie wycieczki odbyły się także „lekcje” plastyki i historii sztuki, uczniowie mieli bowiem wyjatkową okazję zobaczyć na własne oczy i zauważyć różnice między różnymi stylami architektonicznymi, w tym pomiędzy charakterystycznym dla Bydgoszczy modernizmem a tzw. secesją bydgoską. Niebywale napięty program dopełnił nocny marsz na orientację po największym w Polsce Leśnym Parku Kultury i Wypoczynku w bydgoskim Myślęcinku.
W poszukiwaniu początków państwa polskiego uczniowie zajrzeli do Muzeum Archeologicznego w Biskupinie, a w Strzelnie zrozumieli dlaczego warto zwiedzać kościoły. Tutejszy zespół poklasztorny to światowa perełka architektury romańskiej, jedno z trzech takich miejsc na świecie, licznie odwiedzane przez turystów z całego świata. Odwiedzając Kruszwicę nad jeziorem Gopło uczniowie przypomnieli sobie legendę o księciu Popielu, którego myszy zjadły, a widok z Mysiej Wieży zaliczyli do jednego z najpiękniejszych. To była intensywna wycieczka, dobrze że pogoda dopisała; przez wszystkie dni było ciepło i słonecznie. Zmęczeni, ale zadowoleni młodzi krajoznawcy wrócili do domów i i już planują kolejną wyprawę.
Kształtując potrzebę poznawania własnego kraju, jego historii, walorów przyrodniczych i kulturowych szkoła propaguje turystykę i krajoznawstwo jako alternatywne formy spędzania czasu wolnego; zachęca do aktywnego wędrowania, a poprzez zdobywanie odznak turystycznych i krajoznawczych do odkrywania pięknych zakątków Polski. Niektórzy z uczestników otrzymali już swoje pierwsze książeczki turystyki pieszej, inni zdobyli swoją pierwszą odznakę „Przyjaciel Bydgoszczy”.
Od nowego roku szkolnego 2023/24, pod opieką Nowodworskiego Oddziału PTTK, w naszej szkole rozpocznie swoją działalność Szkolne Koło Krajoznawczo – Turystyczne.
„Jeśli kochasz góry i las,
Chcesz aktywnie spędzać czas,
Dobre buty szybko włóż,
Na wyprawę z nami rusz.”
Izabela Lackowska