Nowa galeria Toruń 2022_ Poznaj_Polskę została dodana do albumu fotograficznego
Toruń 2022_ Poznaj_Polskę
- 57
Wycieczka do Torunia
W dniach 30 listopada - 2 grudnia 2022 roku 36 uczniów z klas 5b i 6a ze Szkoły Podstawowej nr 1 w NDM w ramach programu „Poznaj Polskę”, zwiedziło Toruń – jedno z najstarszych miast Polski.
Program wycieczki obejmował 6 wybranych turystycznych punktów edukacyjnych z listy MEiN oraz kilka innych wspaniałych atrakcji które sfinansowali rodzice uczestników.
W drodze do Torunia uczestnicy wycieczki odwiedzili Ciechocinek- tężnie i Muzeum Warzelnictwa Soli. W samo południe zaczęli odkrywać Toruń Nowe i Stare Miasto. Podczas trzygodzinnego spaceru z przewodnikiem uczniowie zobaczyli Średniowieczne mury miejskie (bramy, baszty, słynna Krzywa Wieża), Rynek Staromiejski z Ratuszem i pięknymi kamienicami (toruńska perełka baroku –słynna Kamienica pod Gwiazdą), Gospodę Flisaczą, pomnik Kopernika, Flisaka, toruński pręgierz, średniowieczne kościoły – katedrę pw. św. Jana Chrzciciela i Jana Ewangelisty, kościół NMP oraz Muzeum Podróżników im.Halika.W godzinach popołudniowych odbyła się zaplanowana wizyta w Domu Legend Toruńskich – to połączenie interaktywnego muzeum i teatru. Miejsce to pozwoliło uczniom przenieść się w świat magicznych opowieści o mieście i jego historii. „Legendy nie wystarczy usłyszeć, legendą trzeba przesiąknąć!”
Wieczór okazał się pełen wrażeń. Uczniowie zwiedzali Fort IV Twierdzy Toruń. W labiryncie schodów i korytarzy, uczestnicy poznali dzieje militariów, zobaczyli 55-tonowe pancerne stanowiska obserwacyjne artylerii, obrotowe wieże obserwacyjne, potężne prochownie. Zwiedzanie zakończyli nocnym spacerem po mrocznych zakamarkach Twierdzy przy świetle pochodni.
Po tak niezwykłych doświadczeniach trudno było powrócić do rzeczywistości na wspólne oglądanie meczu Polska- Argentyna.Drugi dzień wycieczki uczestnicy zaczęli od Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy - interaktywnego centrum promującego komunikację naukową. Na sześciu kondygnacjach uczniowie doświadczali różnego rodzaju atrakcji, zgłębiali tajemnice nauki przez zabawę.Po krótkim odpoczynku i integracji przy gigantycznych pizzach, uczestnicy wybrali się na piernikowe warsztaty w Muzeum Toruńskiego Piernika. W tej nowoczesnej, interaktywnej placówce uczestnicy wycieczki mieli możliwość odkrywania tajemnic toruńskiego piernika – od składników niezbędnych do przygotowania ciasta, poprzez sposoby jego wypieku. Każdy wrócił do hotelu z własnoręcznie wykonanym piernikiem.
Wieczorem na dzieci czekała jeszcze 1 atrakcja. Wizyta w podziemiach Toruńskiego Ratusza, a dokładniej w Piwnicy Hanzy. W otoczce rodem z jarmarcznego widowiska uczestnicy wycieczki poznali historie kupieckich miast średniowiecznej Europy. Całość zwieńczyła średniowieczna uczta.
Ostatni dzień wycieczki uczniowie zaczęli od wizyty w Ogrodzie Zoobotanicznym. Oprócz spaceru po ogrodzie, mieli okazję wziąć udział w lekcji biologii „Świat gadów” z żywymi zwierzętami. Wielkie emocje towarzyszyły uczestnikom podczas spotkania z wężem i jaszczurką.
Popołudnie grupa spędziła w Toruńskim Planetarium. Wizytę zaczęli od Bazy Mars, gdzie czekała na nich kosmiczna misja. Następnie udali się na projekcję filmów: "Wirująca ziemia" oraz "Gwiazda Betlejemska".Wycieczka miała charakter interdyscyplinarny. Uczniowie w praktyczny sposób, często na wesoło, zgłębiali swoją wiedzę z zakresu historii Polski, fizyki, chemii, biologii, astrologii oraz kulinarną. Uczyli się szacunku do zabytków, do ludzi, do siebie nawzajem. Swoją postawą godnie reprezentowali swoją szkołę i miasto.
Dofinansowanie z Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz współpraca z Miastem Nowy Dwór Mazowiecki umożliwiły udział szkoły w projekcie i wyjazd uczniów.
Składamy serdeczne podziękowania Dyrektor Marzenie Surmie, Jackowi Kosiorkowi, Karolowi Bielcowi, Elżbiecie Tokarskiej, Renacie Pawłowskiej, Mirandzie Bogdan, Sebastianowi Sośińskiemu oraz Grażynie Nadrzyckiej.161
Mikołajki szkolne
Naszą szkołę odwiedził Mikołaj
36
Muzyczna podróż do Andaluzji
5 grudnia odwiedził naszą Szkołę KWARTET FLAMENCO w składzie:Agnieszka Izydorczyk - taniec. Michał Izydorczyk - gitara klasyczna, Jarosław Czajczyński - gitara klasyczna oraz Piotr Muszyński - instrumenty perkusyjne i prowadzenie.
Uczniowie poznali krótką historię flamenco, wysłuchali charakterystycznych utworów i ciekawostek o tańcu. Obejrzeli pokaz tańca połączony z nauką dla chętnych słuchaczy. Wspólną zabawę zakończył konkurs odgadywania melodii.
Muzyczna podróż do Andaluzji na długo zapadnie w pamięci dzieci i młodzieży.11
„Szkoła dobrych wyborów”
Narkotyki- kompendium wiedzy:
Przyjaciele pszczół- galeria zdjęć
Nowa galeria Przyjaciele pszczół została dodana do albumu fotograficznego
94
Przyjaciele pszczół są wśród nas!
Jak wygląda podział ról i organizacja życia w pszczelej rodzinie? Jak pszczoły zbierają pyłek, czym się żywią, co produkują? - tego wszystkiego o pożytecznym życiu pszczół dowiedzieli się uczniowie klas 0-II, którzy uczestniczyli w warsztatach pszczelarskich, prowadzonych przez Pana Marka Dudka - właściciela pasieki, prezesa Stowarzyszenia Sympatyków Pszczelarstwa "NASZE PSZCZOŁY".
Podczas zajęć dzieci dowiedziały się, jak bardzo są to pracowite owady i jak ważne jest ich znaczenie w przyrodzie. Poznały też bliżej świat tych niesamowitych owadów.
Uczniowie obejrzeli strój pszczelarza i poznali zasady bezpiecznego kontaktu z owadami. Dzieci dowiedziały się także jak wybiera się miód z ula i do czego służą takie tajemnicze sprzęty jak podkurzacz.
Uczestnicy zajęć byli bardzo aktywni i chętnie na krótką chwilę zamienili się w pracowite pszczółki. Zespoły dzieci-pszczółek, niczym w ulu, odpowiedzialne były za konkretne zadania: budowę pszczelej ramki, sprzątanie, karmienie młodych larw, wentylację ula, wyloty po pyłki kwiatów, pilnowanie ula przez strażników. Zabawę zakończyła degustacja miodu.
Zajęcia nie tylko przybliżyły najmłodszym świat pszczół i pokazały, jak ogromną rolę pełnią w środowisku naturalnym, ale uczyły wrażliwości i poszanowania dla tych pożytecznych owadów.
Na zakończenie warsztatów każdy z uczestników otrzymał dyplom "Przyjaciela Pszczół", słoiczek miodu oraz eko plecak-worek.
Warsztaty przeprowadzono w ramach projektu dofinansowanego ze środków budżetu Województwa Mazowieckiego "Pszczoły niezbędnym ogniwem zachowania życia na Ziemi - edukacja uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 w Nowym Dworze Mazowieckim” realizowanego przez Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły Podstawowej nr 1.
1
Szkoła dobrych wyborów
Uczniowie klas VI-VIII wzięli udział w warsztatach profilaktycznych na temat uzależnień oraz zrównoważonego rozwoju sfery fizycznej i psychicznej. W ramach warsztatów uczniowie uzyskali informacje i pracowali w grupach w obszarze takich tematów jak: diagnoza zachowań ryzykownych, przyczyny sięgania przez młodych ludzi po narkotyki oraz skutki zdrowotne, społeczne, prawne i finansowe zażywania tych środków. Rozwijali zdolności współdziałania w grupie oraz umiejętności nazywania uczuć i emocji. Ćwiczyli umiejętność odnoszenia przeżywania uczuć do określonych sytuacji lub osób, a także umiejętność odmawiania. Uczniowie zostali wyposażeni w wiedzę dotyczącą pozytywnego wymiaru zdrowego życia oraz alternatywnych sposobów spędzania czasu wolnego. W trakcie warsztatów wykorzystano zestawy pomocowe – narkogogle oraz walizkę z atrapami narkotyków.
Warsztaty odbyły się w ramach projektu „Szkoła dobrych wyborów” realizowanego przez Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły Podstawowej nr 1.
Zadanie dofinansowane ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego. Zrealizowano w ramach Wojewódzkiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii Województwa Mazowieckiego.5
#SzkołaDoHymnu
10 listopada kolejny już raz nasza szkoła wzięła udział w akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki - „Szkoła do hymnu”. Wspólne odśpiewanie hymnu narodowego o 11.11 rozpoczęło uroczystą akademię, przygotowaną z okazji Święta Niepodległości.
6
Bal Wszystkich Świętych
Nowa galeria Bal Wszystkich Świętych została dodana do albumu fotograficznego
60
Opieka stomatologiczna
Szanowni Rodzice,
Przekazujemy informację od Dyrekcji Nowodworskiego Centrum Medycznego w Nowym Dworze Mazowieckim w sprawie opieki stomatologicznej.
Lekarz stomatolog obecnie przyjmuje w Przychodni Rejonowej w Zakroczymiu ul. Rynek 7
środa: 09:00 - 11:00, czwartek 10:00 - 11:00
Przed wizytą Rodzice uczniów proszeni są
o kontakt telefoniczny z przychodnią pod nr telefonu22-785-21-15
Archiwum Aktualności
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Wszystkie